ABZACO

آكواريومهاي آب شور و شيرين و پرندگان

 

(lion fish  )

نام خانواده : scorpaenidae

نام عمومي : شيرماهي

نام محلي : خروس ماهي

اندازه : 30 cm

غذا : گوشت خوار ٬ زنده خوار

پراكنش : درياي سرخ ٬ آبهاي جنوب شرقي آسيا و خليج فارس

وسيله صيد : توسط ترال كف و با ماهيان ديگر بصورت ضمني صيد مي گردد .

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   بدون شك يكي از با شكوه ترين گونه ها براي نگهداري در يك آكواريوم آب شور اين ماهي است . از خانواده scorpaenidae بوده كه به همين دليل به آنها عقرب ماهي هم گفته مي شود .

   بدليل نحوه آرايش بالها در آب و به هنگام حركت به آنها خروس ماهي هم مي گويند از ناحیه خارهای پشتی بسیار سمی هستند و باید در نهایت دقت نگهداری شوند . تماس با زهر باعث درد شدید در محل گزش و گاهی اوقات مرگ می شود . درمان انتخابی برای سم این ماهی استفاده پی در پی از آب گرم ( گرمائی که قابل تحمل باشد ) در محل گزش می باشد زیرا سم بر اثر حرارت غیر فعال میشود لـذا علیـرغـم این مطالـب نگـهـداري از آن به هيـچ عـنوان براي افـراد مبتـدي توصــيه نمي شود .

   اين گونه با ماهيهاي ريز و مرده و غذاهاي گوشتي تغذيه مي شود . شكارچيان بي رحمي بوده و نبايد با گونه هاي كوچكتر نگهداري شود فضاي آكواريوم را بايد با مرجان و صخره و جلبك تزئين كرد زيرا محل زيست آن آبهاي ساحلي سنگي و صخره هاي مرجاني است . در تمام سطوح آب حركت نموده و حتما" به نور مصنوعي نياز دارد .  عمدتا" در آبهاي جنوب شرقي آسيا و خليج فارس مشاهده مي شوند .

   رژيم غذائي بسيار ساده و راحتي كه من براي نگهداري از اين ماهي استفاده نمودم استفاده از ماهـي مولي مشكي بوده كه بسـته به اندازه گونه نگهداري شده 6-1 عدد در روز استفاده مي شود . استفاده از اين روش بدلائل ذيل مفيد خواهد بود:

1-     تغذيه زنده كه باعث شادابي ماهي مي شود .

2-  مولي مشكي ميتواند تا حدودي شوري آب را تحمل نموده و زنده بماند لذا باعث تحرك گونه به هنگام صيدمي شود .

3-  چون غذا در آب پخش نمي شود و به هنگام مصرف هم كاملا" بلعيده مي شود به حفظ شرايط استاندارد آب كمك مي نمايد .

به شرطي كه مولي توسط خودتان تكثير و شرايط انگلي و قارچي هم در پرورش مولي ها رعايت شود چون در غير اين صورت اين روش تغذيه به صرفه نخواهد بود .

 


 

( longfin bannerfish )

 

نام خانواده : chaetodontidae

نام عمومي : پرچم ماهي باله دراز

نام محلي : آنتن دار

اندازه : 25 cm

غذا : همه چيز خوار ، بي مهرگان كوچك ، جلبکها  ٬ زئوپلانكتونها و نرم تنان ريز

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، درياي سرخ ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد : قفس و ساچوك

درجه حرارت : 28 – 26 c

Ph : ۴ / ۸ 

شوري : 027/1 – 023/1

 

   ماهي بسيار زيبا و آرامي است كه براي نگهداري در آكواريوم بسيار مناسب است . اگرچه به شرايط شيميائي آب زياد حساس نيست ليكن غير استاندارد بودن آب باعث بروز بيماريهائي دراين ماهي ميشود كه بصورت لكه هاي خونمردگي برروي سطح بدن آن مشاهده مي شود .

   ميتوان در كنار آن از ساير گونه ها با خيال راحت استفاده كرد . بهتر است آنرا بصورت جفت و در آكواريومي كه تعداد ماهي هايش زياد نباشد نگهداري كنيد .

اين گونه در اطراف مناطق صخره اي مرجاني زيست مي كند كه به هنگام تغذيه بصورت گله اي هم مشاهده شده اند .

   در صورت غذا ندادن به آنها با بررسي شرايط آب از پراكنده شدن در محيط آكواريوم پرهيز مي كنند . در تمام سطوح آكواريوم حركت دارند و به منبع نور مصنوعي همراه با كمي نور غير مستقيم خورشيد نياز دارند .

چون عمده تغذيه اين گونه جلبكها مي باشند من دو روش را بطور همزمان براي تغذيه آن استفاده نمودم .

1- تغذيه با كاهو :

چون اين ماهي به زندگي در آكواريوم و تغذيه با كاهو آشنائي نداشت همراه با آن از يك ماهي scat استفاده كردم . همانطور كه ميدانيد scat را در آب شيرين هم نگهداري مي نمايند كه بدليل زندگي در آكواريوم تغذيه با كاهو را بيشتر از غذاهاي ديگر آموخته است . اين امر موجب تغذيه آنتن دار با كاهو و با همان اشتهاي scat گرديد .

2- تغذيه با جلبك :

   براي اين منظور مي توانيد در ظرفي جداگانه با استفاده از يك صخره مرجاني كه آنرا با استفاده از يك لامپ هالوژن نوردهي مناسبي نموده ايد جلبك را توليد نموده و براي تغذيه در آكواريوم اصلي قرار دهيد . مراقب باشيد كه رنگ جلبك توليدي سبز روشن باشد و چنانچه متمايل به قهوه اي شد براي اين منظور مناسب نخواهد بود .

   در نگهداري يك گونه با بيرون زدگي واضحي در چشم همراه با يك حباب هواي بزرگ در قسمت پشت كره چشم مواجه شدم . معمول ترين علت اين عارضه استفاده از پمپهاي هوايي محفظه اي است كه با دميدن هواي زيادي ، آب را به طور چشمگيري از هواي اتمسفر ( با قابليت نيتروژن ) فوق اشباع مي كند . توليد بيش از حد اكسيژن توسط جلبكها و ساير گياهان كمتر معمول است . علت ديگر كه به ندرت اتفاق مي افتد هوادهي زياد آكواريوم با حبابهاي هواي ناشي از سنگ هوايي مي باشد .

   معمولا" درمان ، شامل مشخص كردن منبع گازبيش از حد و حذف آن است . در صورت استفاده از پمپهاي محفظه اي پركردن چاله يا مخزن و يا نصب يك خروجي هوا در سيستم مي تواند تا حدي اين مشكل را حل كند . حبابهاي هوائي كه زير پوست و يا درون باله ها ايجاد مي شوند معمولا" ظرف يك يا دوروز از بين مي رود . حبابهائي كه درون سيستم گردش خون قرارمي گيرند بويژه عروق آبششي به شدت مي تواند كشنده باشد .

   گاهي اوقات هم بيرون زدگي چشم بدون ايجاد حباب است كه مي تواند ناشي از مسموميت با آمونياك يا انگلهاي چشمي باشد .  

 


 

(heniochus varius)

 

نام خانواده : chaetodontidae

نام عمومي : پرچم ماهي پيشاني برآمده

نام محلي : آنتن دار شاخ دار

اندازه : 20 cm

غذا : جلبك ، غذاي گياهي و بي مهرگان كوچك

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا  

وسيله صيد : قفس و ساچوك

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين ماهي از زير گونه پروانه ماهيان بوده و از نظر همه خصوصيات همانند ماهي آنتن دار است ليكن در كشور ما بعنوان ماهي وارداتي بفروش ميرسد .

   به نظر من علاوه بر رنگ بدن ، حالت فلسها و وجود دوشاخ كوچك در بالاي چشم ها و يك برآمدگي در جلوي سر از ديگر وجوه تمايز اين گونه با ماهي آنتن دار است ضمن آنكه در تمام طول مدت نگهداري از هردوگونه (‌آنتن دار و آنتن دار شاخ دار ) كه به يك سايز تهيه شده بودند ماهي آنتن دار شاخ دار رشد كمتري نسبت به ماهي آنتن دار داشت كه به نظر ميرسد اين بدليل خصوصيات ژنتيكي اين گونه باشد . زيرا در عين حال كه كوچكتر ماند ، از سلامت كامل هم برخوردار بود .  

   اغلب نگهدارندگان تخصصي ماهي هاي آب شور اين گونه را بسيار حساس و تغذيه آنرا امري مشكل ميدانند كه اين موضوع براي گونه مورد نگهداري من وجود نداشته و همواره انرا در آكواريوم با اشتهاي بسيار زياد و شاداب مي ديدم .

   براي نگهداري از اين گونه حتما" يك پناهگاه غار مانند براي مخفي شدن بوجود بياوريد . فضاي آكواريوم انها هم بايد با مرجان ، سنگ و جلبك تزئين شده و به نور مصنوعي همراه با نور غير مستقيم خورشيد نيازمند بوده و در تمام سطوح آكواريوم حركت دارند . 

 


 

(acanthurus sohal  )

 

نام خانواده : acanthuridae

نام عمومي : جراح گوره خري ، جراح سلطنتي

نام محلي : جراح دم قيچي

اندازه : 25 cm

غذا : جلبك ، غذاي گياهي

پراكنش : درياي سرخ ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد : قلاب ، تورهاي ثابت عمقي ، ترال و انواع گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   هاله آبي رنگ حاشيه بدن اين ماهي واقعا" خيره كننده است . در چند روز ابتداي ورود به آكواريوم به ندرت و با سرعت بسيار زياد در آب ديده خواهد شد .

  بدليل ستيزه جو بودن آن معمولا" ماهي مناسبي براي نگهداري نيست مگر آنكه يك نمونه از آنرا به تنهائي نگهداري كنيد . نام آن با الهام از خطوط سفيد بدنش كه بر روي زمينه سياه نقش بسته ، صورت گرفته است .

   فضاي آكواريوم بايد با مرجان و سنگ تزئين شود . درتمام سطح آكواريوم حركت دارند و به منبع نور مصنوعي همراه با كمي نور غير مستقيم خورشيد نيازمند هستند . 

   رژيم غذائي آن تقريبا" مشابه ماهي آنتن دار است . بدليل حركت بسيار سريع در آكواريوم بهتر است مرجانها حتي المقدور در مسير حركت آنها واقع نشده باشد .

   به نظر ميرسد استريل بودن آب نقش بسيار مهمي در سالم بودن شكل ظاهر و رنگ اين گونه دارد .

   چنانچه با حمله انگلها مواجه شود بدليل ايجاد حفره هائي بر روي بدن ( مشابه ماهي اسكار ) قطعا" زيبائي اوليه خود را حتي پس از بهبود از دست خواهد داد .

 


(zebrasoma flavescens)

 

نام خانواده : acanthuridae

نام عمومي : تانگ زرد

نام محلي : جراح زرد

اندازه : 20 cm

غذا : جلبك ، غذاي گياهي

پراكنش : اقيانوس آرام  ، خليج فارس

وسيله صيد : قلاب ، تورهاي ثابت عمقي ، ترال و انواع گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين ماهي زرد درخشان گاهي اوقات با زير گونه هاي جوان تانگ آبي اشتباه مي شود . ماهي آرامي است كه بايستي به صورت دسته هاي بزرگ شش تائي يا بيشترو درآكواريوم هاي خيلي بزرگ يا به تنهايي نگهداري شود.

   فضاي آكواريوم آنها بايد با مرجان ، سنگ وجلبك تزئين شود . در تمام سطح آكواريوم حركت دارند و به نور مصنوعي همراه با نور غير مستقيم خورشيدنيازمند هستند .

   اگرچه عموميتي وجود ندارد ليكن به نظر ميرسد سوء تغذیه و انگل ها و آب نامناسب ابتدا باعث چسبندگي شكم و سپس مرگ اين ماهي مي شود .

   ظاهرا" اين گونه در حال حاضر تنها از طريق خريد خارجي تامين مي گردد .  رژيم غذائي آن نيز همانند ماهي آنتن دار است . شايد نگهداري از جراح زردو ماهي آنتن دار بدليل مشابهت تغذيه مكمل يكديگر باشد .

 


(rhinecanthus aculeatus)

 

نام خانواده :balistidae

نام عمومي : ماشه ماهي پيكاسو

نام محلي : پيكاسو

اندازه : 30 cm

غذا : گوشت خوار ، سخت پوستان  

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد : با ترال كف و با ماهيان ديگر بصورت ضمني صيد مي گردد .

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   ماهي زيبائي است كه چنانچه وحشتزده شود صداي وز وز مشخصي از خود ايجاد مي كند . در آبهاي ساحلي اطراف و يا داخل جزاير مرجاني و يا در ميان جلبكهاي دريائي زندگي مي كنند .

   تحرك كندي داشته و تقريبا" انفرادي زندگي مي كنند . در تمام سطوح آكواريوم حركت دارد و نور مصنوعي براي آن كافيست . با توجه به علاقه اين گونه به جابجا نمودن شن هاي كف آكواريوم ، از نظر نگهداري تقريبا" مانند ماهي اسكار آكواريوم آب شيرين ( البته بدون خصوصيات حركتي وحشيانه ) مي باشد . چنانچه از اين گونه در كنار خروس ماهي استفاده مي نمائيد همان رژيم غذائي براي ماهي پيكاسو هم مفيد خواهد بود كه البته با توجه به داشتن فكهاي بسيار قوي با يك ضرب ماهي مولي را به دو نيم تقسيم نموده لذا بايد دقت داشته باشيد كه هر دو نيمه را مصرف كند و در صورت عدم مصرف براي نگه داشتن كيفيت استاندارد آب بايد غذاي مصرف نشده را از آكواريوم خارج كرد .

   بسيار سريع به صاحبش عادت كرده و غذا را از دست او دريافت مي كند حتي ميتوان به هنگام غذا دهي آنرا نوازش هم كردكه البته بايد مواظب بود لايه لغزنده روي فلسهاي ماهي موسوم به موكوزيته از بين نرود . اين لايه همان حالت ليزي پوست بدن ماهي ها است كه باعث راحت حركت كردن ماهي در آب مي شود . بهتر است براي جابجا كردن آن از تور استفاده نشود زيرا قطعا" در تور گير خواهد كرد . ( تقريبا" مانند ماهي پنگوسي ) .

   نگهداري اين گونه براي مبتديان توصيه نمي شود . زيرا علاوه بر همه موارد گفته شده تغذيه آن هم بسيار مهم بوده و عدم كنترل تغذيه اين گونه عمدتا" باعث لاغري مفرط و مرگ آن مي شود .

 


(thalassoma lunare)

 

نام خانواده : labridae

نام عمومي : گرين راس

نام محلي : راس دم چنگي

اندازه : 15 cm

غذا : گوشتخوار

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، خليج فارس  

وسيله صيد : قلاب دستي ،‌ تورهاي گوشگير ثابت كف و گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين گونه در مناطق ساحلي و اطراف جزاير مرجاني و تشكيلات صخره اي و يا گياهان آبزي دريائي يافت مي شود . معمولا" بطور انفرادي زندگي مي كنند . بسياري از آنها رنگهاي درخشان و متنوعي داشته و عمدتا" گوشتخوار مي باشند .

   با گونه هاي ديگر كوچكتر از خود و خصوصا" همنوع خود سازگار نبوده و بايد با گونه هاي بزرگتر و يا به تنهائي نگهداري شود بطوريكه چنانچه دو عدد از آن را در آكواريومي كه پناهگاهي براي مخفي شدن نداشته باشد بياندازيد قطعا" يكي از آن دو كشته خواهد شد .

   به هنگام خواب او را در آكواريوم مشاهده نخواهيد كرد زيرا براي خوابيدن درون صدفها و شكاف صخره ها پناه مي گيرد . در تمام سطوح آكواريوم حركت داشته و به منبع نور مصنوعي و نور غير مستقيم خورشيد نياز دارد .

   هيچ شكاف و يا درزي مانع حركت او نخواهد بود و به راحتي از تمام سوراخهاي ايجاد شده در صخره هاي آكواريوم خواهد گذشت ، بنابراين چنانچه او را درون آكواريوم چيده شده رها نموديد ، به هيچ وجه به فكر گرفتن مجدد او نباشيد چون بدون تخريب چيدمان آكواريوم اين امر تقريبا" محال است .

   چنانچه به كيش سفر نموديد ميتوانيد با قرارگرفتن در حاشيه اسكله ها به راحتي اين گونه را در آب مشاهده نمائيد .

 


(amphiprion ocellaris)

 

نام خانواده : Pomacentridae

نام عمومي : دلقك پركولا اوسلاريس

نام محلي : دلقك پركولا

اندازه : 10 cm

غذا : همه چيز خوار

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا

وسيله صيد : تورهاي گوشگير ثابت كف و گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين گونه در جزاير مرجاني زيست مي كند . بسيار جسور بوده و حتي در اولين روز نگهداري در آكواريوم غذا را از دست مي گيرند .بسيارقلمرو طلب بوده و حتما يك شقايق محل قلمرو او را تشكيل خواهد داد لذا براي نگهداري از آنها بايد بسته به تعداد ، يك يا دو شقايق هم تهيه نمود .

   اينگونه تصور مي شود كه اين ماهي غذاي شقايق را هم تهيه مي نمايد در حاليكه به محض غذا گرفتن به شقايق پناه برده و مقداري از غذاي خود را به هنگام خوردن بر روي شقايق مي ريزد ویا آنرا برای مصارف آتی در آنجا پنهان می کند كه همين مساله تغذيه شقايق را هم فراهم مي نمايد .

   تقريبا" نگهداري از همه گونه هاي دلقك در يك آكواريوم امكان پذير بوده و نگهداري از آنها هم بسيار آسان است كه به همين دليل يك پاي ثابت آكواريوم هاي آب شور تلقي مي شوند .

   رنگهاي اينگونه بسيار متنوع است و حتي سياه كامل هم يكي از رنگهاي اين گونه را تشكيل مي دهد . معمولا" در طول روز با يكديگر كلنجار مي روند كه اين موضوع بعنوان بازي آنها با يكديگر تلقي مي شود و نه جنگيدن .

   من در يك آكواريوم با ابعاد 70*70*90 حدود 4 نوع از اين گونه را با تعداد 15 عدد و براي مدت حدود 2 سال بدون آنكه با مشكلي مواجه شوم نگهداري نمودم .

   فضاي آكواريوم آنها بايد با مرجان تزئين شده و به نور مصنوعي و كمي نور غير مستقيم خورشيد نياز دارند . معمولا" عادت به حركت در كف و وسط آكواريوم دارند و چنانچه توسط عاملي مانند ماهيهاي ديگر تهديد شوند قطعا" ميتوانيد آنها را در بالاترين سطح آب مشاهده نمائيد .

 


(polyp butterfly fish)

 

نام خانواده = chaetodontidae

نام عمومي = پروانه ماهي طلائي

نام محلي = پروانه طلائي

اندازه = 25 cm

غذا = جلبك ، غذاي گياهي ، بي مهرگان كوچك

پراكنش = اقيانوس آرام  ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد = قفس و ساچوك

درجه حرارت = 28-26 c

Ph = ۴ / ۸

شوري = 027/1 – 023/1

 

   اين گونه ناز ، نازي بسيار زيبا ، به سبب رنگ زرد درخشانش به اين نام خوانده مي شود . پوست زرد او به استثناء ساير رنگها و حاشيه بدنش مانند خربزه است . بسيار حساس بوده و اين حساسيت درخصوص شرايط شيميائي و كيفيت آب بيشتر هم مي شود لذا به هيچ عنوان براي نگهداري توصيه نمي شود .

   روزهاي اوليه نگهداري به ندرت و با سرعت بسيار زيادي كه ناشي از ترس اوست در آب ديده خواهد شد .

   عمده غذاي مصرفي گونه اي كه نگهداري كردم جلبك فرآوري شده بود ليكن گاهي اوقات غذاهاي ديگري هم مانند كرم خوني و آرتميا مورد مصرف او قرار مي گرفت .

   يك هفته اول نگهداري تقريبا" هيچ غذائي نخورد . در هفته دوم تغذيه را تا دهانه مخفي گاهش ادامه ميدادم تا به مرور شروع به غذا خوردن نمود .

   بهتر است غذا دهي اوليه را با آرتميا شروع نموده و به مرور رژيم هاي ديگر غذائي را اضافه كنيد .

   مانند ديگر گونه هاي پروانه ماهيان در اطراف مناطق صخره اي مرجاني و آبهاي ساحلي حتي تا عمق 100 متري زيست مي كند .

   به نظر ميرسد نسبت به دما كمي حساستر بوده و بايد آب را براي او گرم تر كرد . شيشه آكواريوم هم بايد از نور كافي مصنوعي و مقداري هم نور غير مستقيم خورشيد بهره مند باشد . بدليل محل زيست هم بايد محيط زندگي اورا با صخره و مرجان و غار مانند تزئين نمود .

 


  ( ادامه دارد ... )

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در سه شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 17:33 توسط بهزاد مو’ذن|


آخرين مطالب
» (( header ))
» (( طوطي رزيلا rosellas parrot ))
» (( copper band ))
» ((mandarin))
» (( طوطی بزرگ اسکندر ))
» (( poffer ))
» (( هگزومیتا ))
» (( عروس هلندی ))
» (( راز علمی پیشگوی هشت پای آلمانی ))
» ((blue tang))
Design By : Pars Skin